Csináld magad!
Közzététel szerző: Fodor Tamás itt excel · Hétfő 12 Aug 2024
Tags: csináld, magad, excel, vba, power, platform
Tags: csináld, magad, excel, vba, power, platform
Gondolatok egy új termékkörről
"Szabadságom" alatt webshopom tartalmi továbbfejlesztésén gondolkodtam. Hogyan tudnék valami újdonsággal szolgálni, valami olyat ajánlani, ami még nincs? Mi lenne, ha olyan Excel alkalmazásokat fejlesztenék, amelyeket a felhasználók egy útmutató alapján saját maguk is meg tudnának csinálni? Ha nem Excel szakértők, talán tanulhatnak is új dolgokat a megvalósítás során?Milyen területeken használható applikációkat tudnék megvalósításra ajánlani. Egy ilyenem már van, ez pedig az Excel alapú pénzügyi kontrolling rendszer c. könyvem, amely egy olyan Visual Basic program, amely a főkönyvi adatok exportja után biztosítja a terv- és tényadatok táblázatos formában történő megjelenítését. Tehát olyan applikációk, amelyek más, pl. vállalati adatfeldolgozások eredményeit használva Excel alapon jelenítik meg a felhasználó kívánságait. Ezen kívül lehetnek kis menedzsment alkalmazások, mint pl. egy vízvezeték- vagy árnyékoló szerelő menedzsment, fodrászat, cukrászda menedzsment rendszer.
Eszembe jutott egy a közelmúltban meg nem valósult projekt, amikor egy ügyfél azzal a problémával keresett meg, hogy óriási raktárkészlete van (két webshop kiszolgálásához) és úgy gondolja, hogy túl sok pénze fekszik a készletekben, ezért jó lenne rendet teremteni, a felesleges készletektől megszabadulni. Azt szerette volna, ha ezt ő saját maga valósítaná meg az én segítségemmel. El is kezdtük a munkát, pár adatot kértem, de azokat újabb kérésem után sem kaptam meg, így együttműködésünk megszakadt. A feladat azonban nem hagyott nyugodni, és összekapcsolódott az új termékkör gondolatával. Ez tipikusan egy ilyen "Csináld magad" projekt.
Megvalósítottam!
Az elképzelésem az volt, hogy a készlet tételeire csinálunk egy ABC analízist és egy forgási sebesség számítást és a kettő összehasonlításával helyes készletcsökkentési döntések hozhatók. Az applikáció kifejlesztése az alábbi lépésekben történik
1. A két kiinduló forrás file-t (rendelések és készletek) táblázattá alakítjuk. Ez azért fontos, mert az Excel táblázatai a következőket biztosítják:
- a sorok és oszlopok számát tekintve dinamikusan növekvő vagy csökkenő méret
- a képletek automatikus másolása a táblázat összes sorára,
- a képletek az oszlopok neveire vagy tartomány nevekre hivatkoznak.
2. Képleteket írunk a következők kiszámolására:
- tételek átlagos készlet értéke,
- tételek éves megrendelési értéke,
- tételenkénti halmozott készlet érték
- halmozott értékek aránya a teljes készletértékhez,
- tételek kategorizálása ABC analízis (Pareto elv) alapján.
3. Diagram készítés: ABC analízis Pareto diagram formában
A fejlesztéshez szükséges file-ok és Útmutató weboldala itt érhető el!
Egy rövid videó a megvalósítást támogató útmutatóról:
Van ötlete, javaslat arra, hogyan tudná hatékonyabbá tenni az Excellel végzett munkáját (pl. manuális keresés és csere, módosítás hatalmas táblázatokban, vagy mutató kiszámítása, táblázatok (kimutatások) összeállítása a vállalat más rendszereinek adatbázisából stb.) írja meg nekem. Ha a javaslatából egy terméket tudok csinálni, azt díjmentesen átadom Önnek. Ezen az Űrlapon tudja megírni az ötletét!