Tanulás és gyakorlás a Power Platform termékein (1. rész)
Közzététel szerző: Fodor Tamás itt excel · Hétfő 30 Sze 2024
Tags: Power, Platform, Query, Pivot, eredménykimutatás
Tags: Power, Platform, Query, Pivot, eredménykimutatás
Tanulás és gyakorlás a Power Platform termékein (1. rész)
Mai blogomban azt mutatom be, hogyan tanultam a Power Query és Power Pivot (továbbiakban PQ ás PP) alkalmazását.
Munka a PQ-ben
Úgy gondoltam, hogy a korábban Excel alapú pénzügyi kontrolling rendszer c. könyvemhez mellékelt file-okat használom és a könyvemhez hasonlóan egy eredménykimutatást fogok elkészíteni.
Ezek a file-ok 5 költséghely tervadatait tartalmazzák havi bontásban és így néznek ki.
Látható, hogy a sorokban az egyes hónapokhoz tartozó költségnem tervértékek szerepelnek. A Költségnem és Megnevezés oszlopok tulajdonképen egy számlatükröt reprezentálnak.
Ez a tervlap felhasználóbarát a tervezési munkához, viszont alkalmatlan egy kimutatás elkészítéséhez. Könyvemben éppen azt mutattam be, hogy Visuál Basic programmal hogyan lehet az adatokból eredménykimutatást készíteni. A PQ és PP használatával ez a munka sokkal egyszerűbben végezhető el. Nem kell programot írni, a munka nagy része a PQ és PP grafikus felületén kattintásokkal elvégezhető és néhány képletet kell írni a szerkesztők felületén.
A PQ arra való, hogy ilyen és még bonyolultabb, rendezetlen táblázatokat szabályos rekordokat tartalmazó file-okká alakítsa át. Ennek lépései:
- A file beolvasása a PQ szerkesztőbe
- Felesleges sorok törlése
- Az összeg oszlop törlése
- A költséghely oszlop felvétele és kitöltése
- A halmozott érték egyesítése az aktuális file-lal
- Az összes file összefűzése
Az átalakítás után a rekordok a következő adatokat tartalmazzák: Költséghely, Költségnem, Megnevezés, Hónap, Aktuális érték és Halmozott érték. Részlet ebből a file-ból.
Munka aPP-ban
A PP segítségével pedig olyan kimutatásokat lehet készíteni, amelyekben az adatok lefúrhatók, és szűrhetők. A PP képes mezőket összevonni és több, egymással összekötött táblázatot is kezelni. Így megoldható, hogy a költségnemeket, a költségnem csoportokat és számlaosztályokat a megnevezésükkel együtt lássuk. A PP kimutatás elkészítése rendkívül egyszerű:
- A file-ok beolvasása
- Új oszlopok létrehozása képletekkel
- A file-ok összekötése
AZ összekötése után az előhívott Kimutatásmezők ablakban kell az egyes mezőket az oszlop, sor, érték és szűrő csoporthoz húzni pl. az alábbiak szerint.
Az eredmény a következő lesz.
A havi nézet (Költséghelyre szűrhető):
Költséghely bontásban (hónapokra szűrhető):
Elérhető dokumentumok
Miközben tanultam és gyakoroltam, elkészítettem ennek "Csináld magad" változatát, amely elérhető itt. Ez tartalmazza a kiinduló táblázatokat és a megvalósítás leírását.
A tanulás és gyakorlat segítése céljából két pdf írást is készítettem PQ és PP használati segédletként. Ezek ingyenesen letölthetők innen.
A folytatás
Persze egy igazi kontrolling táblázatban a tényadatok is láthatók, sőt jelezhetjük az eltéréseket, KPI alakulását mutathatunk be.
Ezekkel a következő havi blogomban fogok foglalkozni.